Praca w transporcieWedług Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku zostało przewiezione około 2 331 758 ton ładunków transportem samochodowym. Jest to o ponad 400 tysięcy więcej niż w roku 20191. Nic dziwnego, że dziś transport boryka się z brakiem rąk do pracy. W wielu firmach samochody stoją i czekają na kierowcę. Przyczyną takiego trendu na pewno jest pandemia koronawirusa, a jej skutkiem rozwój branży e-commerce. Sklepy internetowe – bo o nich mowa – rozwijają się bardzo dynamicznie dzięki czemu w branży nie brakuje zamówień. Większość klientów podczas lockdown’ów była przymuszona do robienia zakupów przez Internet, a spora część z nich nawet po otwarciu galerii i sklepów została przy wygodnej opcji zamawiania towarów zdalnie.

Firmy kurierskie do dziś świętują żniwa. Wielki sukces rozwoju Paczkomatów InPost miał właśnie miejsce podczas pandemii. Nie przez przypadek. Kiedy jeżeli nie w czasie zarazy sposób dostawy nie wymagający kontaktu z kurierem, czy innym pracownikiem miałby się nie sprawdzić.

Obraz Manuel Alvarez z Pixabay

Jaka jest największa bolączka transportu?

Na pewno sporym problemem obecnie jest brak rąk do pracy. Transport jest bardzo specyficzną branżą i wymaga wielu predyspozycji zarówno wśród kierowców, jak i osób organizujących tego typu usługi. Przy obecnych cenach paliw każdy z przewoźników chce podnieść cenę wykonywanej usługi, jednak klienci – zwłaszcza ci prywatni – nie mają świadomości na temat tego co zawiera usługa transportu. Dlaczego wspominam o klientach indywidualnych? Dlatego, że zakupy w Internecie nie opierają się tylko na małych przesyłkach przynoszonych przez kuriera. Na różnego rodzaju portalach takich jak clicktrans.pl lub różnych grupach na Facebooku możemy zaobserować zapotrzebowanie na transport, mebli, sprzętu RTV i AGD, a nawet samochodów.

To gdzie leży problem?

Problem jak zwykle to bywa sięga do portfela. Mianowicie, dla klienta nie mającego stałych relacji z tą branżą oczywistym jest, że w transporcie trzeba zapłacić za paliwo i wynagrodzenie dla kierowcy. To niestety nie do końca tak wygląda. Na koszt transportu składa się wiele czynników, które każdy przewoźnik musi przewidzieć w wycenie. Zgadza się, że paliwo jest znaczącym i wręcz podstawowym kosztem, który firma transportowa ponosi wykonując usługę. Ponadto czas pracy kierowcy zwłaszcza w czasie gdy ich brakuje musi być odpowiednio wysoki. W tej chwili trzeba przejść do pozostałych kosztów, a jest ich sporo. Te najbardziej podstawowe to pasy i inne materiały zabezpieczające towar przed uszkodzeniem w czasie podróży, ubezpieczenie OCP – odpowiedzialności cywilnej przewoźnika – które zabezpiecza firmę na wypadek uszkodzenia towaru np. podczas wypadku na drodze. Do kosztów trzeba również doliczyć koszty załadunku i rozładunku. Na przykład przy przeprowadzkach.

Gdzie znaleźć najlepszą firmę transportową?

Nie trzeba daleko szukać! Jesteśmy specjalistami w swojej dziedzinie i przejechaliśmy niejeden przebieg samochodów z portali ogłoszeniowych. Jeżeli szukasz specjalisty, który wykona transport ładunku o masie do 2 ton wejdź do zakładki kontakt lub kliknij „zleć transport” na górze strony. Nie zawiedziesz się. Jesteśmy jedyną firmą transportową publikującą zbliżony cennik usług, który znajdziesz tutaj! Zapraszamy.

Żródła:

1 GUS: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/transport-i-lacznosc/transport/przewozy-ladunkow-i-pasazerow-w-2020-roku,11,9.html

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.